Chcete hubnout či nabírat svalovou hmotu. Začali jste proto pravidelně posilovat, navštěvujete sálové lekce, chodíte běhat, a přesto se vám nedaří dosáhnout výsledků, které jste si předsevzali?
Víte vůbec, jaký typ postavy máte a k čemu vaše tělo inklinuje? Tato často opomíjená otázka hraje při sestavení tréninku a jídelníčku klíčovou roli.Typologii postavy nejdokonaleji rozvinul Američan William Sheldon, který na základě statistických měření rozdělil typy postav do tří následujících somatotypů:
Ektomorf
Jinými slovy „hubeňour od přírody" s nízkým podílem tělěsného tuku. Šlachovitou postavu doplňují úzká ramena a štíhlé končetiny. Ektomorfové mají často vhodné dispozice k vytrvalostním disciplínám. Snaží-li se ektomorf zmohutnět, měl by začít se silovým tréninkem a aerobní aktivity omezit na minimum.
Mezomorf
Mezomorfové vlastní atletickou postavu, široká ramena, V- tvar trupu, úzký pas. Při zařazení adekvátního tréninku jsou zřejmě neideálnějším somatotypem pro soutěžní kulturistiku. Velmi dobře reagují na nárůst a zkvalitnění svalové hmoty při různých typech tréninku.
Endomorf
Mohutná postava s těžkými a silnými kostmi tento typ předurčuje k snadnému a často nežádoucímu zvyšování tělesné hmotnosti. Nejčastější motivací tohoto somatotypu je proto snaha o udržení a redukci váhy.
Samozřejmě že existuje řada podskupin a smíšených typů, přesto budou u každého z nás převažovat rysy jedné ze tří výše zmiňovaných skupin.
Jako osobní trenér i instruktor skupinových lekcí bych každému bez ohledu na jeho somatotyp, doporučil vždy individuální trénink ve fitness, doplněný o vhodné skupinové lekce. Velkou pozornost bych však věnoval různé intenzitě a frekvenci tréninků. Problematika somatotypů poměrně úzce souvisí také s výživou. Nezbytnou součást ke změně postavy by měl tvořit odborně sestavený jídelníček a při tvrdších trénincích a větším zatížení také vhodně zvolené doplňky stravy.
Je skutečně velmi složité, zde na několika řádcích vysvětlovat veškeré aspekty úspěchu u jednotlivých somatotypů, a to ať už při hubnutí nebo nabíraní svalové hmoty. Ve Sportcentru Delfín se však zaměřujeme, na zcela individuální přistup ke každému klientovi. V rámci první hodiny s osobním trenérem probíhá komplexní vstupní diagnostika. Klient se mimo jiné dozví jaké má složení těla, jaké svalové dysbalancí a také k jakému somatotypu se blíží. A právě na základě těchto informací pak každému klientovi sestavíme individuální trénink na míru, doporučíme sálové lekce a případně také jídelníček.
Takže máte-li chuť udělat něco pro své zdraví a tělo, tak bych vás rád všechny pozval k nám do Sportcentra Delfín. Věřím, že ze široké škály služeb si jistě vybere každý z vás. A nezapomeňte, že první návštěva Delfína je zdarma!
Za celý Delfín tým,
Lukáš Haas
osobní trenér a instruktor