Power joga je dynamické cvičení, v dnešní době velice oblíbené. Na to proč je tak oblíbené, se dozvíte v dnešním článku.
V čem se liší od klasické jógy?
Power jóga je komplexní cvičení pro tělo i ducha. Vedle fyzické náročnosti dává prostor i ke krátkému zastavení se a vnímání vlastní energie. Power jóga je, zjednodušeně řečeno, spojením klasické jógy s aerobními aktivitami. Tím se získala pohybová aktivita, která odbourávala stres a zároveň formovala a zeštíhlovala postavu.
Cvičení vychází z klasické jógy, používá dynamické sestavy, rovnovážné a silové pozice. Vedle posílení a uvolnění fyzického těla dává prostor i pro duševní rozvoj. Díky zapojování rovnovážných poloh a pozic jsou posilovány i drobné svaly, které se v průběhu dne do pohybu téměř nezapojují. Cvičení vede ke správnému držení těla a odstranění problémů vzniklých z nesprávných návyků.
Power jóga se od ostatních stylů liší v tom, že pozice nejsou prováděné ve stanoveném pořadí. Je zde určitá volnost pro instruktory, kteří si mohou tvořit pro každou lekci různé sestavy. Lekce se skládá z pozic ve stoje i na zemi. Pozice ve stoje vedou ke zlepšení krevního oběhu a dýchání, posílení zad, uvolnění pánve a spodní části zad. Tím, že power jóga je obvykle rychlá, spálí se při ní dost kalorie a člověk si dá do těla. Mohou ji provozovat všechny generace, je však oblíbená hlavně u žen a dívek. Pokud s ní nemáte žádné zkušenosti, je dobré jít na kurz určený pro začátečníky.
Jaké jsou základní pozice v power joze?
1. Pozice hory
Pozice hory je základní asána, z které vycházejí všechny ostatní pozice ve stoje. Naučí vás správnému držení těla a uzemnění chodidel.
Provedení: Začněte ve stoje s chodidly u sebe. Váhu těla rovnoměrně rozprostřete mezi prsty u nohou. Zpevněte střed těla zatáhnutím břicha a vytahujte se mírně nahoru. Ramena tlačte dozadu a dolů. Představte si, že vás někdo na pomyslném provázku vytahuje ke stropu.
2. Pozice střechy (pes hlavou dolů)
S pozicí střechy se setkáte asi v každé hodině jógy. Protahuje a posiluje svaly na celém těla.
Postup: Začínáme v kleku na všech čtyřech se zápěstími přímo pod rameny a koleny ve stejné linii s boky. Opřete se o prsty na chodidlech a pomalu zvedněte boky. Pokud máte zkrácené podkolenní šlachy, začínejte s pokrčenými koleny a postupně se nohy snažte narovnávat. Dlaněmi tlačte do země, držte zpevněné břicho a snažte se přiblížit trupem ke stehnům.
3. Pozice prkna
Pozice prkna nás učí pracovat s váhou vlastního těla a posiluje především břicho, záda a paže.
Postup: Z kleku na všech čtyřech zvedneme kolena a posuneme chodidla mírně dozadu tak, abychom měli celé tělo v jedné linii. Držte zpevněné břicho a ramena tlačte pryč od uší. Postupně trénujte výdrž a snažte se v pozici setrvat co nejdéle.
4. Pozice stromu
Strom je výborná balanční pozice pro začátečníky, která vás naučí soustředění a zklidnění dechu při stoji na jedné noze.
Postup: Začneme ve stoje s chodidly u sebe. Najděte si pevný bod, na který můžete fixovat pohled. Poté zvedněte pravou nohu a opřete si chodidlo o lýtko nebo stehno. Dlaně sepněte jako při modlitbě a držte je před hrudí nebo nad hlavou. Opakujte na levé noze. Soustřeďte se na zpevněný střed těla a uvolněte ramena.
5. Pozice kleští
V józe je důležité celkové protažení těla a pozice kleští je ideální k postupnému uvolnění podkolenních šlach, křížové oblasti a zádových svalů.
Postup: Začneme v sedě s flexovanými chodidly a pažemi podél těla. Snažte se narovnat záda a začněte se vytahovat z pasu nahoru. Zatáhněte břicho a trup pomalu předkloňte dopředu podle svých možností. Pozici je také možné provádět s mírně pokrčenými koleny.
6. Pozice polovičního mostu
Při této asáně posilujete záda a protahujete svaly hrudníku, které vám pomůžou k správnému držení těla po celý den.
Postup: Lehněte si na záda, nohy opřete o chodidla na šířku boků. Zatlačte do chodidel a záda postupně zvedněte od země obratel po obratli. Ruce můžete mít položené podél těla nebo je spojte pod tělem pro větší protažení. Pozici několikrát opakujte.
7. Pozice dítěte
Pozice dítěte je klasická relaxační asána pro všechny úrovně. Tuto pozici můžete využít, pokud potřebujete chvíli odpočinku při provádění náročnějších pozic a dlouhých výdrží.
Postup: Začneme s koleny u sebe a trup si položíme přes stehna. Ruce mohou směřovat směrem vzad podél těla nebo je natáhneme dopředu. Čelo opřeme o zem a uvolníme celé tělo. V této pozici setrváme tak dlouho, jak potřebujeme.
Toto byl popis pouze základních pozic, se kterými se můžete setkat na power joze. I když se zdají jednoduché, vyžaduje to trochu trpělivosti, než se je naučíte vykonávat zcela správně. Dovedou protáhnout a probudit svaly, na které se při běžném tréninku v posilovně nebo doma zapomíná.
Jestli s power jógou teprve začínáte, využijte možnosti navštívit libovolný kurz z naší nabídky při první návštěvě zcela zdarma. Naši lektoři nepředcvičují jako pecky na jednom místě, ale skutečně se věnují všem účastníkům kurzu. Obcházejí skupinky a napravují všechny špatné pohyby.